Kalecik - Kalecik.com.tr © Kalecik Tanıtım Gönüllüleri

ANA SAYFA HABERLER MAHALLE VE KÖYLER ÜYELER FORUMLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ BİZE ULAŞIN
Arama :  
 Kullanıcı Adı :  Şifre : Kodunuz : 16618 Kodu Yaz Siteye Üye Ol Şifremi Unuttum

Reklam Alanı

Ana Menü
» KALECİK
Çanakkale Şehitleri
Coğrafi Yapısı
Ekonomisi
Kalecik Belediye Başkanı
Kalecik Kaymakamı
Mahalle ve Köyler
Tarihi
Tarihi Eserler
Telefon Rehberi
Terör Şehitleri
Türkülerimiz
» RESİMLERLE KALECİK
Nostaljik Resimler
Sizden Gelen Resimler
» MAHALLE ve KÖYLER
Afşar
Akçataş
Akkaynak
Akkuzulu
Aktepe
Alibeyli
Altıntaş
Arkbörk
Beykavağı
Buğra
Çandır
Çaykaya
Çiftlik
Dağdemir
Değirmenkaya
Demirtaş
Elmapınar
Eskiköy
Eşmedere
Gökçeören
Gökdere
Gölköyü
Gümüşpınar
Hacıköyü
Hançılı
Hasayaz
Karahüyük
Karalar
Karatepe
Kargın
Keklicek
Kılçak
Kınık
Kızılkaya
Koyunbaba
Kuyucak
Mahmutlar
Samanlık
Satılar
Şemsettin
Şeyhmahmut
Tavşancık
Tilkiköy
Uyurca
Yalımköy
Yeniçöte
Yeşilöz
Yılanlı
Yurtyenice
Yüzbey
» GENEL
Sizden Gelenler
Anketler
İletişim Formu
Ziyaretçi Defteri
» DİĞER
Neden Kalecik.com.tr
Site Kuralları ve Üyelik
Yararlanılan Kaynaklar

Şemsettin


Yerleşim Yerinin Adı : Şemsettin Köyü
Muhtarı : Ömer Yılmaz
Telefon Numarası : 0537 622 35 45
İnternet Sitesi : www.semsettinkoyu.com
Facecbook'ta Paylaş

Coğrafi Yapısı

Şemsettin Köyü Çankırı il sınırında yer alıp İç Anadolu Bölgesinde Ankara'nın Kuzeydoğusunda, Çankırı Şabanözü İlçesine Güneyden komşudur. Şemsettin ve Gündoğmuş köyünü birbirinden ayıran Terme çayıdır. Terme çayının iki kilometre kıyısına yerleşen Şemsettin Köyü bir vadi görünümünü verir. Köy doğudan Kalecik İlçesine bağlı Beykavağı Köyü Güney ve Batıdan Koyunbaba Köyü Kuzeyden Şabanözü ilçesine bağlı Gündoğmuş Köyü ile komşudur. Terme çayı bu köyün can damarıdır. Yöre halkı Terme çayı kıyılarında yetiştirdiği Kavak, Söğüt ağaçlan ile yörenin odun ihtiyacını karşılar. Yörenin en canlı mevsimi ilkbahardır. Çok eski yıllar her tarafın ormanlarla kaplı olduğu yükseklerdeki tek, tek kalmış meşe, karaağaçlara rastlanmaktadır. Eski yolda geniş bir şekilde bulunan bağlar yerini bozkırlara ve Küçük Çalılıklara bırakmıştır. Terme Çayı Kıyılan 30 yıl öncesine bataklık halinde olduğu bol sivrisinek ürediği bir yer durumunda iken buralar şimdi düzenli ekilir arazi ve dikili meyve bahçeleri haline getirilmiştir. Terme çayının suladığı arazilerde yılda iki sefer ekim yapılmaktadır. Köyümüzde önceki yıllarda pirinç ekimi yapılarak arazinin verimli hale getirilmesi sağlanmıştır. Irmak kıyısında ekilmeyen köy merası olarak kullanılan araziler hala verimsizdir. Köyümüzde yetiştirilen ürünlerin başında buğday, arpa, yonca, şeker pancarı, fasulye gelmektedir.


Tarihi

Yerleşme yerinin kuruluşu ile ilgili herhangi bir belge bugüne kadar rastlanmamıştır. Ancak köylüler tarafından ev, dam yapmak için yapılan temel kazılarında çanak, çömlek, porselen, iskelet vb. kalıntılara rastlanmıştır. Bir rivayete göre Şemsettin isminde birisi yaşarmış. O kişi ermiş bir zatmış. Yalnız köy halkı onu devamlı alay edermiş kimse ona inanmazmış. Bir gün Şemsettin Kızıyor Köylüye yirminiz yirmi bir olmasın diyerekten köyden ayrılıp gidiyor o günden beri köyün adı Şemsettin kalıp hane sayısı da yirmiden yukarı geçmiyor. Şemsettin köyünde bir yerleşim yeri daha mevcuttur. Yukarı köy diye adlandırılan bu yer şimdiki yerin kuzeyindedir. Yalnız yerleşim kalıntıları mevcut Köyün Güney doğusunda iki tane in vardır. Eskiden bu inlerin önünden Ankara, Çankırı Kervan yolu geçermiş buralarda Kervanlar konaklarlarmış daha sonra eşkıyalar bu inleri ele geçirmiş ve kervanları soymaya başlamış. Daha sonra kervancılar Terme Çayı Kuzeyinden açık engebesiz düz arazi üzerinden yapmaya başlamışlar. Eşkıya bu sefer Şemsettin Köyüne gelerek hem kervan hem de köylüleri eziyet etmeye başlayınca köylüler o zaman yukarı çekilmişler bir müddet Yukarı köy denen yerde kalmışlar. Orası da böylece bir yerleşim merkezi olarak kalmış.

Yalnız bu durum zaman zaman iç isyanlara neden olmuş. 1890 yıllarına doğru bu isyanları bastırmak için Terme Çayı istikameti üzerinden Çubuk’a doğru Kervan yolu üzerindeki eşkıya çetesini bastırmak için geçen bir bölük Osmanlı Ordusunun üzerine şimdiki bent yapılan yerde bir kaya uçmuş. Birkaç askerimiz şehit olmuş bu kayaya da Kanlı Kaya adı verilmiş. Kanlı kayanın üzerinde birde mağara mevcuttur. Bu mağaranın altının delik olduğu oradan terme çayına bir yol olduğu söylenilmekte. Mağara kendinden oluşma olup herhangi bir işaret iz bulunmamaktadır. Köyün çevresinde ve içinde tarihi yapıtlardan her hangi birisine rastlanmamıştır. Yalnız Köyün batısında bir höyük mevcut olup bu höyüğün toprağı bulunduğu yerin toprağına benzemediği için buranın insanlar tarafından yapma olduğu söylenmektedir.

Yerleşim yerinde yaşamış olanlardan Çanakkale savaşma köyümüzden katılan kişiler mevcuttur. Bu kişiler şimdi hayatta sağ olmayıp bunların savaşa katılıp geldikten sonra öldüklerini anlatılmaktadır. Mustafa (Hasan Kâhin) Kara kızın Mehmet isimli köylüler Çanakkale Savaşına katılıp geri dönmüşler. Birinci dünya savaşına Köy halkı bütünüyle katılmıştır. Köyde kalan yaşlı kadın kız gelinlerde ellerinde kazma, kürek, bıçak gibi silahlarla köyü korkulu saatler ve dakikalarla beklemişler düşman dağılıp kaçacak yer aramaya başlarken köylere uğrayan düşman askerlerine karşı köylerini koruyup, bir yandan da yiyecek giyecek, çarık, eldiven, et gibi gıda ve savunma maddelerini orduya ulaştırma gibi hizmetlerde bulunmuşlar.


Kültürü

Erkekler kafalarda fes, etrafında sarık ve pantolon olurdu. Belden yukarı yakasız göğsü açık sedef düğmeler dikili şekilde giyinirlerdi. Mintan adı verilen giysinin üzerine bir yelek yeleğe Gümüş kasketli bir saat takılır. Belde beyaz bir kuşak giyilirdi şimdi ise erkeklerimiz düz pantolon yakalı her yörede olduğu gibi mintan ceket gibi giyecekler giyilir. Kadınlar ise başları örtülü yüz hatları dışında hiç bir yeri gözükmeyecek şekilde kapalı ve sade bir şekilde giyinirlerdi.


Duaları

Allah bereket versin
Ziyade olsun
Kesenize bereket
Kazananlara uzun ömürler versin
Yemeyip gidenlerin canına değsin
Allah razı olsun
Ayağınıza elinize sağlık
Ömrüne bereket
Allah bundan fazlasını vermesin
Allah candan vermesinde maldan versin
Tuttuğun altın olsun


Bedduaları

Allah belanı versin
Gözün kör olsun
Şeytanından bul
Lanet olsun
Viran olasın
Çalış çabala yiyecek ekmek bulama
Karnın doymasın yüzün gülmesin
Kör kalasın
Ekmek Tavşan olsun sen tazı kovala kovala tutama
Hayrını bulama


Batıl İnançları

Dede olarak bildikleri yerlerde üzerinden bir parça pala bağlayarak üzerindeki hastalığın orada kaldığına inanır


Kocakarı İlaçları

Kekik otundan çay yapıp içmek öksürük ilacı olarak kullanılır
Romatizma hastalığının bir yara açılarak oradan işlemesi bu yara içinde Tartala adı verilen bir otun döğülerek ağrıyan yere sarılır oradan yara oluşur o yaranın işlemesi hastalığın geçeceğine delildir
Sinirli yaprağın çıbanlara bağlanıp çıbanın içindeki pisliği temizler


Yemekleri

Yöresel özellikleri taşıyan yemekler: Yörenin yiyecek yemeklerin ana maddesi genellikle buğdaya dayalıdır. Tatlılardan sütlüler en çok tüketilen yemekler arasındadır. Undan yapılan sarımsaklı katıklı hamur adı verilen yemeğe mantı da denir. Bu yemek sofrada geldiğinde daha bir şey bekleme söz kesen diye de adlandırırlar. Tel helva hem şekerleme hem yemek hemde kış eğlenceleri için vazgeçilmez bir tatlıdır.


Oyunları

Çiğdem'e gitme: Şubatın sonlarından Mart ortalarına doğru Çiğdemler çıkarlar bu çiğdemleri gider gençler söker ev ev dolaşırlar topluca dallara asarlar para ve yiyecek maddeleri toplarlar size ilkbaharın müjdecisiyiz diye toplanan bu para ve yiyeceği bir yerde sohbet ortamında yerler içerler eğlenceli bir gün geçirirler.

Koyun yüzü: Köyde ilk kuzular doğduğunda kuzu sesi duyulduğunda Gençler toplanır. Kuzuların canavardan korunmaları için köyde Koyun yüzü gezerler. Bir kişi ayı olur biri gelin biri cin biri peri biri toplayıcı biri veya bir kaçı şarkıcı defçi olur. Köyde gezerler ev, ev, hane, hane her evin önünde şarkılı müzikli oyun çıkarırlar oynarlar. Hane sahibi de bu oyuncuları memnun etmeye çalışır. Yalnız oyunda kişiler arasında yapılan iş bölümü oyun bölümü gizli bir sırdır kimse bilmez. Bu oyun bitince bile söylenmez. Koyun yüzü gezmede bu oyun eskiden komşu köylere bile gidilirdi fakat şimdi herkes kendi köyünde gezer buna ancak küçük çocuklar iştirak eder. Oyunda topladıkları para ve yiyecek maddelerini aralarında paylaşır, yiyeceklerle ise kendilerine köy odasında ziyafet çekerler.


Deyiş ve Özdeyişler

Atının ayağında kor mıh yok kaldırımda at oynatıyor
Bas müminin kuyruğuna bak münafık nerdeymiş
Göster arkadaşın senin kim olduğunu söyleyeyim sana
Zaman zamanı çalar Haydar kemanı çalar
Yeğen yeğen olmaz dayı olmayınca At Küheylan olmaz soya olmayınca
Yeleğinin üstü güzel amma Cebinde parası yok
Yoğurt yayığa girince yağ oldum sanmış Kürt ata binince bey oldum sanmış
Deli deliyi görünce çomağını saklar
Deli dostum olmadan akıllı düşmanım olsun
Yoksulluktan sığır güder kabadayılıktan hak olmaz


Mani ve Tekerlemeleri

Kaldırımda at yarışmış
Gitmiş hergeleye karışmış
Anlın kıvırcıklı gelin emme
Bağrın niye buruşmuş

Hele helesi gözel
Başında valası gözel
Kendirikte unu yok
Sallan çalımı gözelÜye Giriş
Kullanıcı Adı
Şifre :
Kodunuz 81899
Kodu Yaz
 Siteye Üye Ol
 Şifremi Unuttum

İstatistikler
Üyelik Bilgileri
Son Üye : KUBİLAY
Bugün : 0
Dün : 0
Toplam : 464

Sitedekiler
Üye : 0
Ziyaretçi : 1
Toplam : 1

Online Üyeler
Hiç Bir Üye Sitede Değil !

Site Hitleri
Bugün 62
Dün 762
Toplam 1050765

Kimler Buradaydı
KUBİLAY
EMIR_SİLAY
ERAY
N.SİMSEK
ADMIN
BURAK06
KARAKOÇ
FATİH PULL
TEMELCE_06
MURAT ATES
TOPAL ADEM
HIBRAHIM
O.KARAKOC0
ELSABOY
X06X
DEVRİM
EMREPASA
ASINAND
B.KARAKOÇ
GARİBAN
ALİİHSAN
DAHISIN06
EYÜP ENSAR
ERTEKİN
SENER BAY
AKKAYNAKLI
CRİSTİYANO
SERKANAÇAR
OMER KAYA
EMRE BUGRA
06YSF06
NURTEN TOP
M.TURKMEN
KARAÜZÜM
BERK
YAVUZ79
İDRİSTEZCA
GALECIKLI
CENGIZ129
OSMANBEY
SKİPPER190
EXELDERM
LENOVA
KALECIK
HACIKOYLU
HACIKOYLUM
ULASDARİCİ
MEHMETYILD
BY KALECİK
YUSUF06
R£C0 ßEY
MEMUR BEY
KALE
YABANCI06
İBR0687
TOPCUAHMET
KALECİKLİM
SAFFET
BYGONLUBOL
RAMAZAN
İZMİRLİ_71
RUBAİ
RAMAZAN06
MERAL
TORUNLAR
AYSE_AY_35
ADEM@ADEM
GORCAN
GOR-CANIM
MERT
TERSİYERCİ
EYLUL
ERSİN
NIVELMAN
UNALHAKAN
HAKK_199
BAYRAMYLMZ
KASıRGA
MEHMET OO6
EDANURBILG
SYTGDK
HACER
NURAY18
TEK Cİ İSO
İLANAJANDA
TAMER3431
TAMER34
SERDALD
H.BALCI
OCENKİS
ANKAÇA
KRAL SAZCI
OPTİSYEN
ASLAN
DİZARLAR
ERTANMADEN
SATILMIS
SINANKARA
G.BALCI
HACOS
CAN
FORMİNA
BANUHIZLI
YASİN_0601
YASİN_06
SYALÇIN
İBİS
AKTEPELİM
YILMAZMUSA
HALIL ELBL
MUHAMMED
VEYSEL
BERKAY
GONZALES
GONZİ
EGE006
AKGULERGUN
SİMSEK
EZEL
İ.YALÇIN
SENLEBEN06
ALPASLANGL
SELİNKA
MUSTAFA KA
ASLANRECOO
ELANK
TURGAY
ERDENIZ
HAVURLAR
GOZTURK
MEMUR06
SULEYMAN
MUSTAFA060
ERBA-AS
SEREMETLER
ERDEM
MESUDE06
CANBABA
MAYDOS
ENGIN
FİKRİ
LEBRİZ
BASKENTLI
SECILSENER
SELIMALTAY
AYDINKUS
ÇENTEKLER
LEVENT1905
YONGSU06
ALİAKGUN92

Sanal Alemde Kalecik

Kalecik İlçesi
Web Sitesi
Kalecik.com.tr


Karahüyük Köyü
Web Sitesi
Karahuyuk.net


Kalecik Kaymakamlığı
Resmi Web Sitesi
Kalecik.gov.tr


Kalecik Belediyesi
Resmi Web Sitesi
Kalecik.bel.tr


Kalecik Milli Eğitim
Müdürlüğü Web Sitesi
Kalecik.meb.tr


Kalecik Müftülüğü
Resmi Web Sitesi
Kalecikmuftulugu.gov.tr


Kalecik Öğretmenevi
Resmi Web Sitesi
Ogretmenevi.com


Hançılı Köyü
Web Sitesi
Hancilikoyu.com


Yılanlı Köyü
Web Sitesi
Yilanlikoyu.com


Gökçeören Köyü
Web Sitesi
Gokceoren.org


Demirtaş Köyü
Web Sitesi
Demirtasdernegi.com


Hacıköyü Köyü
Web Sitesi
Hacikoyu.com


Şemsettin Köyü
Web Sitesi
Semsettinkoyu.com


Çiftlik Köyü
Web Sitesi
Kalecikciftlikkoyu.com


Satılar Köyü
Web Sitesi
Satilar.com


Kalecik Devlet
Hastanesi Web Sitesi
Kalecikhastanesi


Kalecik Mes.Yük.Okulu
Web Sitesi
Aukym.ankara.edu.tr


Kalecik Ter.Mağ.
Derneği Web Sitesi
Kaltemder.org


Kalecik Açık Cezaevi
Resmi Web Sitesi
Kalecikacik.gov.tr


Eskiköy Köyü
Web Sitesi
Kalecikeskikoy.com


Tilki Köyü
Web Sitesi
Tilkikoyu.com


Kalecikliler Derneği
Web Sitesi
Kaleder.OrgResimlerle Kalecik


Kalecik Tanıtım Gönüllüleri © Yüklenme Süresi: 0,14 Saniye