Kalecik - Kalecik.com.tr © Kalecik Tanıtım Gönüllüleri

ANA SAYFA HABERLER MAHALLE VE KÖYLER ÜYELER FORUMLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ BİZE ULAŞIN
Arama :  
 Kullanıcı Adı :  Şifre : Kodunuz : 49885 Kodu Yaz Siteye Üye Ol Şifremi Unuttum

Reklam Alanı

Ana Menü
» KALECİK
Çanakkale Şehitleri
Coğrafi Yapısı
Ekonomisi
Kalecik Belediye Başkanı
Kalecik Kaymakamı
Mahalle ve Köyler
Tarihi
Tarihi Eserler
Telefon Rehberi
Terör Şehitleri
Türkülerimiz
» RESİMLERLE KALECİK
Nostaljik Resimler
Sizden Gelen Resimler
» MAHALLE ve KÖYLER
Afşar
Akçataş
Akkaynak
Akkuzulu
Aktepe
Alibeyli
Altıntaş
Arkbörk
Beykavağı
Buğra
Çandır
Çaykaya
Çiftlik
Dağdemir
Değirmenkaya
Demirtaş
Elmapınar
Eskiköy
Eşmedere
Gökçeören
Gökdere
Gölköyü
Gümüşpınar
Hacıköyü
Hançılı
Hasayaz
Karahüyük
Karalar
Karatepe
Kargın
Keklicek
Kılçak
Kınık
Kızılkaya
Koyunbaba
Kuyucak
Mahmutlar
Samanlık
Satılar
Şemsettin
Şeyhmahmut
Tavşancık
Tilkiköy
Uyurca
Yalımköy
Yeniçöte
Yeşilöz
Yılanlı
Yurtyenice
Yüzbey
» GENEL
Sizden Gelenler
Anketler
İletişim Formu
Ziyaretçi Defteri
» DİĞER
Neden Kalecik.com.tr
Site Kuralları ve Üyelik
Yararlanılan Kaynaklar

Kınık


Yerleşim Yerinin Adı : Kınık Köyü
Muhtarı : Ömer Koçak
Telefon Numarası : 0537 495 08 86
İnternet Sitesi :  
Facecbook'ta Paylaş

Coğrafi Yapısı

Kınık köyü, Kalecik ilçesinin kuzeyinde yer almaktadır. Doğusunda ilçemize bağlı Demirtaş köyü vardır. Batısında Çankırı ili Şabanözü İlçesine bağlı Gündoğmuş, Kuzeyin de Ödek Köyünün Çiftlik mezrası, kuzeydoğusunda yine Şabanözü ilçesi Mart köyü ve güneyinde yine Şabanözü ilçesine bağlı Gündoğmuş köyünün Sırıklı mezrası ile çevrilmiştir. Köyün çevresinde orman, çalılık ve buna benzer bitki örtüsü yoktur. Sadece Şabanözü ilçesinin Karakocaş köyünden gelmekte olan çay kenarında söğüt, kavak ve yer yerde elma, armut ve ayva gibi meyve ağaçlarına rastlanmaktadır. Köy arazisi içerisinde müsait yerlerde, aşağı yukarı her evin bağları vardır. Köyde daha çok hububat ürünlerinden buğday, arpa, mercimek, fiğ ve az miktarda çemen yetiştirilmektedir. Ayrıca on yıldan beri arazinin sulu olan yerlerinde, pancar üretimi de yapılmaktadır. Köyde çevrenin en iyi soğanı üretilmektedir. Sebzelerden fasulye, domates, biber ve çok az olmak üzere patates gibi sebzeler yetiştirilmektedir. Meyvelerden elma, armut ve kayısı yetiştirilmektedir.


Tarihi

Köyün kuruluşuna dair bir belgeye rastlanmamaktadır. Yaşlı insanların ifadesine göre, köyün kuruluşu üç yüz yıl öncesine dayanmaktadır. Söylentilere göre Veligil sülalesi Erzincan, İslamoğulları sülalesi yani Topoğulları Horasandan, Kündecigil sülalesi ise sonradan Maymadar denilen yerden geldikleri söylenmektedir. Köy arazinin orta yerinde kurulmuştur. Köy civarında eski devirlere ait yazılı taş, bina, köprü ve kitap bulunmamaktadır. Sadece Şabanözü ilçesi Mart Köyü sınırında bir höyük bulunur. Bu höyük'ün içeriği hakkında bilgi veren herhangi bir eser de bulunmamaktadır. Köyde Çanakkale savaşına katılanlar olmuş. Fakat bu gün bunlardan yaşayan tek kişi bile kalmamıştı. Hasan Konuk’un anlattığına göre Çanakkale savaşma katılan kişiler şunlardır. Dördünün oğlu Osman çavuş, Uyuzun oğlu Osman çavuş, Sarı Mehmetlerden Yusuf, Mustafa Gümüş, Parmaksız Taş Kafa, Kara Çamurun Ahmet, Kürdecigilden Hasan çavuş, Aslıgilin Yakup, Deli Mehmetleri Bekir ve Cemile güden üç kişi bu savaşa katılmış, hepside savaşta şehit olmuştur. Kurtuluş savaşına da köyden on kişi kadar katılan olmuştur. Hasan Konuk bu savaşta Trablusgarp cephesinde İngilizlere karşı savaşmış ve İngilizlerin eline esir düşmüş, kurtulduktan sonrada Kurtuluş savaşına iştirak etmiş. Köyden savaş için yardımın mutlak yapıldığı fakat ne şekilde yapıldığı bilinmemektedir. Daha çok yiyecek yardımı yapıldığı söylenmektedir.


Kültürü

Eskiden kadınlar elbise olarak üç etek, başlarına paralı fes takarlarmış. Düğünlerde kına günü ve gelin alınırken düğün sahibinin yakınları bu kıyafetleri yine giyerler. Erkekler ise eskiden körüklü pantolon, mintan olarak 32 düğmeli omuzdan açmalı gömlek, bele yedi kat dokunan kuşak, yandan cepli aba kumaştan puraçuha adı verilen ceket giyilirdi. Ayakkabı olarak önce, manda derisinden çarık, sonraları altı kabaralı kundura giyilirdi. Erkekler ise Orta Anadolu köylülerinin giysilerini giyerlermiş. Köyde düğünler eskiye göre örf ve adetlerini yitirmekle beraber, bazı adetleri geçerliliğini halen korumaktadır. Eskiden düğünlerde köy ve çevre halkının iştirak ettiği geleneksel güreşler tertip edilerek, ata sporu olan güreşler yapılırdı. Köyde düğünü organize eden iki veya üç Başağa mevcut olup, gençliği yönlendirir, köy yönetimine ortak olurlar. Davul zurna bir hafta süren düğünde, en etkili eğlence aracıdır. Yörenin en çok oynanan Üçayak oyunu (Halaylı); Ağırlama, üçayak ve hoplama diye üç bölümde oynanır. At üzerinde cirit oynanır. Ödüllü, mesafeli koşular yapılır. Meydanda yere çakılan kazık üzerine urgan ortasından bağlanır, urganın ucundan tutan iki kişi ebe olur. Çevresindekiler bel kayışı ile ebelere vur maya çalışırlar. Ebeler de onlara el veya ayağı ile vururlarsa, vurulan ebe olur. Bu oyuna da Tura kazığı denirdi. Akşam karanlığında köy meydanında ortalığa büyük bir ateş yakılır. Baş ağaların yönetiminde ateşin etrafında delikanlılar halka olurlar. Ateş etrafında bir kişi oyuna has hareketlerle döner. Halka olan delikanlılardan birisi koşar vurmaya çalışır. Bu şekilde devam eden oyuna Sinsin denir.

Gelin çıkmadan bir gün önce sinsin dönüşü delikanlılar tarafından damat evden alınarak düğün odasına, tabanca sesleri ve alkışlarla getirilir. Dua yapılır. Damadın yakınlarından bir çocuk sağdıç olur. Kına yakacak imam “Su akmıyor", "Damat elini açmıyor" diyerek, odada bulunanlardan düğün sahibine yardım amacıyla para toplanır. Kına yakıldıktan sonra delikanlılar düğün odasında, saz ve zurna eşliğinde yörenin köçek oyunlarını oynarlar. Tekerleme ve bilmeceler sorulur. Yörenin özelliğini koruyan eğlendirici ve güldürücü oyunlar oynanır. Gece yansı ceviz, elma oyunları oynanırdı. Gelin çıkacağı günün erken saatlerinde hazırlanan Deve oyunu, sabah köy içine adeta neşe saçar. Düğünün en eğlendirici ve zevkli oyunu ile eğlenceler noktalanır. İkindi namazından önce gelin kız evinden alınır, üç etek gerilik elbisesi, başında fes, fes üzerinde altınları takılır, başı örtülerek ata bindirilir, köy içinde gezdirildikten sonra camii önünde dua yapılır. Damat evin damında gelinin üzerine para, şeker ve buğday atar. Bolluk ve bereket getirmesi, uğur olarak kabul edilir. Attan indirilir kapıdan içeri girerken eline yağ verilir. Yağı kapının eşiğine sürer. Bu da uğurdur. Gelin içeri girdikten sonra seğmene yemek verilir. Düğün bitmiştir artık. Yatsı namazı damat ve yakınları tarafından kılındıktan sonra dua yapılarak eve gelinir. Sabah gelin ve damat kayınbaba ve kaynananın elini öperler. Yüz görümlüğü alırlar.


Duaları

Toprak diye avuçladığın altın olsun
Allah sana karakaşlı kara gözlü yar versin
Düğünün güzün, ömrün uzun olsun
Son kazancını Kâbe yollarında harca
Allah hane ne bağışlasın
Birin bin olsun
Allah senden razı olsun
Allah muradını versin
Allah işini rast getirsin
Yedi yerde ocağın yansın
Allah oğlunuzu, kızınızı al fesli güveyi yapsın
Allah muratlarını versin


Bedduaları

Koltuğu dolasıca
Yiğid iken yıkılanıca
Öküz kulağından, oğlan bileğinden tutma
Allah canını almasın
Sende oğlunda kızında bul
Gittiğin yoldan geri dönme
Gözü kör olasıca
Ekmek tavşan olsun, sen de tazı
Allah kazancın kum olsun
Kahrolanıca
Allah seni kahretsin
Bende gördüğün gün olsun
Benim yediğim de gözüne dursun
Suçiçeği çıksın
Südükleğin yolu dursun
Dilini eşsek arısı soksun
Benden bulma, şeytanından bul
Karaltın kayıp ölsün
Sürünenice
Ocağı sönesice
Dökülü kalasıca


Lakapları

Ayranyemezler
Hontuş
Tontuş
Kündecigil
Sağırgil
Gümürler
Gıyıkgil
Kabak uşağı
Hötöt
Fito
Kuluçcu
Bal Mehmet
Eğrialigil


Batıl İnançları

Tekkeye, türbeye adak adama
Baş ağrısı için muska yazdırma
Gece eve gelmeyen hayvanı kurt yemesin diye kurdun ağzını bağlama duası yaptırılır


Oyunları

Arageçti: Oyuncular iki eşit gruba ayrılırlar. Ebe olan grup diğer grubu vurmaya çalışırlar. Diğer grupta Heme (Kale) ile kendi arasından oyuncuların geçmemesi için çalışır. Oyun böyle devam eder.

Frak: İki grup halinde oynanan oyunda belli uzaklığa dikilen üç tane taşı, ellerindeki taşlarla vurmaya çalışırlar. Taşı vuran grup, ceza olarak diğer grubun sırtına biner. Oyun bu şekilde devam eder.

Dana: Beş altı kişi ile oynanan oyunda bir kişi ebe olur. Belli uzaklıkta bir yere taş dikilir. Diğer oyuncular ellerindeki sopa ile taşı vurmaya çalışırlar. Taşı vuran, ebe taşı yerine dikmeden attığı sopaya ayağını değmesi lazım. Aksi halde ebe vurursa ebelikten kurtulur. Diğeri ebe olur. Oyun bu şekilde devam eder.

Yaren: Köyün gençleri ve orta yaşlı kişileri bu yarene katılırlar. Birlik ve beraberliğin sağlanması esas amaçtır. Yarene katılanları yönlendirmek ve idare etmek için biri büyük, diğeri küçük başağa seçilir. Yaren odası süslenir. Başağa ve küçük başağa için özel oturulacak yerler hazırlanır. Başağa odaya geldiğinde herkes ayağa kalkar esas duruşta selamlar. Başağa oturun derse ve kendisi nasıl oturuyorsa oradakiler de o şekilde otururlar. Çeşitli konular üzerinde konuşulduktan sonra, orada bulunanlar iki eşit gruba ayrılırlar oyun ve eğlencelerine başlarlar. Bilmece, yüzük oyunu vs. gibi oyunlar oynanır. Oyunda kaybeden grup cezalandırılır. Kış gecesinde kurbağa, yılan, kaplumbağa ve çördük pürü gibi hayvan ve diğer şeyleri bulup yaren odasına getirmeleri ceza olarak verilir. Gece çok geç saatlerine kadar devam eden yaren eğlenceleri üç veya dört hafta devam eder.


Yemekleri

Yöresel özellikleri taşıyan yemekler pek olmamakla beraber bazlamaç, tava çöreği, gibi ekmek çeşitleri ve hamur açma çevrede beğenilen yemeklerdir.


Şiirleri

Köyde şiir yazan veya söyleyen yoktur. Ancak Kurtuluş Savaşına katılan, şimdi aramızda bulunmayan Hasan Çavuş savaş içinde kendi derlediği bir şiiri vardır.

Ayman yıldız bir araya geldi
Gavgalar kuruldu geceli gündüz
Uyan Padişahım gaflet mi bastı
Yetiş Allah bir imdat

Ayvalı Tabyadan toplar atıldı
Gavur İslam birbirine katıldı
Uyan Padişahım gaflet mi bastı
Yetiş Allah bir imdat

Lüleburgaz'ına Icarmı yağıyor
Yağmurun yerine kursun mu yağıyor
Uyan Padişahım gaflet mi bastı
Aman Allah bir imdat


Deyiş ve Özdeyişler

Onmadık kişinin vardır bir işi, Muhallebi yerken kırıldı dişi
Gülme kişe gelir başa
Katranı kaynatmayınan olurmu şeker cinsini ....tiğim cinsine çeker
Asıl akmaz bal kokmaz, kokarsa yağ kokar aslı ayrandır
Saklayan gitmiş kişisine, saklamayan gider komşusuna
Oğlum sana vereyim bir öğüt, değirmende ununu kendin öğüt
Köyde duran nöbet sorar, değirmene giden un öğütür
Söylemeden çalışıyorsa evlat, deh demeden gidiyorsa at, güler yüzlü ise avrat, nidersin düğünü gir oyna, çık oyna
Söylemeden çalışmıyorsa evlat, deh demeden gitmiyorsa at, güler yüzlü değilse avrat, nidersin ölüyü gir ağla çık ağla


Mani ve Tekerlemeleri

Beyaz kel kör kirpinin kürkünü siyah kel kör kirpiye giydirdim. Siyah kel kör kirpinin kürkünü beyaz kel kör kirpiye giydirdim
İttir bazlamaç pişirdi bazlamaçtandı, Ben bazlamaç pişirip bazlamaçlanamadım
Aşı buzağı, dişi buzağı Ocak başına bağlama Değer devirir aşı buzağıÜye Giriş
Kullanıcı Adı
Şifre :
Kodunuz 99398
Kodu Yaz
 Siteye Üye Ol
 Şifremi Unuttum

İstatistikler
Üyelik Bilgileri
Son Üye : ENDERER
Bugün : 0
Dün : 0
Toplam : 468

Sitedekiler
Üye : 0
Ziyaretçi : 1
Toplam : 1

Online Üyeler
Hiç Bir Üye Sitede Değil !

Site Hitleri
Bugün 148
Dün 552
Toplam 1211001

Kimler Buradaydı
ADMIN
ENDERER
GAZİ
YASİN_0601
ERAY
MUHARREM
EFENUH
KUBİLAY
EMIR_SİLAY
N.SİMSEK
BURAK06
KARAKOÇ
FATİH PULL
TEMELCE_06
MURAT ATES
TOPAL ADEM
HIBRAHIM
O.KARAKOC0
ELSABOY
X06X
DEVRİM
EMREPASA
ASINAND
B.KARAKOÇ
GARİBAN
ALİİHSAN
DAHISIN06
EYÜP ENSAR
ERTEKİN
SENER BAY
AKKAYNAKLI
CRİSTİYANO
SERKANAÇAR
OMER KAYA
EMRE BUGRA
06YSF06
NURTEN TOP
M.TURKMEN
KARAÜZÜM
BERK
YAVUZ79
İDRİSTEZCA
GALECIKLI
CENGIZ129
OSMANBEY
SKİPPER190
EXELDERM
LENOVA
KALECIK
HACIKOYLU
HACIKOYLUM
ULASDARİCİ
MEHMETYILD
BY KALECİK
YUSUF06
R£C0 ßEY
MEMUR BEY
KALE
YABANCI06
İBR0687
TOPCUAHMET
KALECİKLİM
SAFFET
BYGONLUBOL
RAMAZAN
İZMİRLİ_71
RUBAİ
RAMAZAN06
MERAL
TORUNLAR
AYSE_AY_35
ADEM@ADEM
GORCAN
GOR-CANIM
MERT
TERSİYERCİ
EYLUL
ERSİN
NIVELMAN
UNALHAKAN
HAKK_199
BAYRAMYLMZ
KASıRGA
MEHMET OO6
EDANURBILG
SYTGDK
HACER
NURAY18
TEK Cİ İSO
İLANAJANDA
TAMER3431
TAMER34
SERDALD
H.BALCI
OCENKİS
ANKAÇA
KRAL SAZCI
OPTİSYEN
ASLAN
DİZARLAR
ERTANMADEN
SATILMIS
SINANKARA
G.BALCI
HACOS
CAN
FORMİNA
BANUHIZLI
YASİN_06
SYALÇIN
İBİS
AKTEPELİM
YILMAZMUSA
HALIL ELBL
MUHAMMED
VEYSEL
BERKAY
GONZALES
GONZİ
EGE006
AKGULERGUN
SİMSEK
EZEL
İ.YALÇIN
SENLEBEN06
ALPASLANGL
SELİNKA
MUSTAFA KA
ASLANRECOO
ELANK
TURGAY
ERDENIZ
HAVURLAR
GOZTURK
MEMUR06
SULEYMAN
MUSTAFA060
ERBA-AS
SEREMETLER
ERDEM
MESUDE06
CANBABA
MAYDOS
ENGIN
FİKRİ
LEBRİZ
BASKENTLI
SECILSENER
SELIMALTAY
AYDINKUS

Sanal Alemde Kalecik

Kalecik İlçesi
Web Sitesi
Kalecik.com.tr


Karahüyük Köyü
Web Sitesi
Karahuyuk.net


Kalecik Kaymakamlığı
Resmi Web Sitesi
Kalecik.gov.tr


Kalecik Belediyesi
Resmi Web Sitesi
Kalecik.bel.tr


Kalecik Milli Eğitim
Müdürlüğü Web Sitesi
Kalecik.meb.tr


Kalecik Müftülüğü
Resmi Web Sitesi
Kalecikmuftulugu.gov.tr


Kalecik Öğretmenevi
Resmi Web Sitesi
Ogretmenevi.com


Hançılı Köyü
Web Sitesi
Hancilikoyu.com


Yılanlı Köyü
Web Sitesi
Yilanlikoyu.com


Gökçeören Köyü
Web Sitesi
Gokceoren.org


Demirtaş Köyü
Web Sitesi
Demirtasdernegi.com


Hacıköyü Köyü
Web Sitesi
Hacikoyu.com


Şemsettin Köyü
Web Sitesi
Semsettinkoyu.com


Çiftlik Köyü
Web Sitesi
Kalecikciftlikkoyu.com


Satılar Köyü
Web Sitesi
Satilar.com


Kalecik Devlet
Hastanesi Web Sitesi
Kalecikhastanesi


Kalecik Mes.Yük.Okulu
Web Sitesi
Aukym.ankara.edu.tr


Kalecik Ter.Mağ.
Derneği Web Sitesi
Kaltemder.org


Kalecik Açık Cezaevi
Resmi Web Sitesi
Kalecikacik.gov.tr


Eskiköy Köyü
Web Sitesi
Kalecikeskikoy.com


Tilki Köyü
Web Sitesi
Tilkikoyu.com


Kalecikliler Derneği
Web Sitesi
Kaleder.OrgResimlerle Kalecik


Kalecik Tanıtım Gönüllüleri © Yüklenme Süresi: 0,20 Saniye